Gyakori kérdések

A szürkehályog-műtét a világon az egyik leggyakrabban végzett operáció. Általában, egynapos sebészet keretében, altatás nélkül végzik. A szövődmények kockázata csupán ezrelékes nagyságrendű.

A szürkehályog műtétnek a mai technika mellett már nem csak az a célja, hogy a szürkehályogot eltávolítsuk. A páciens dioptria-igényét is figyelembe tudjuk venni. A megfelelően kiválasztott műlencsével nem csak azt tudjuk elérni, hogy a szférikus (pluszos, mínuszos) töréshibát korrigáljuk, hanem az asztigmia (cylinderes töréshiba) is megszüntethető - mindez egyetlen, 15-20 perces műtéttel.

Alapos, szemcseppes érzéstelenítést követően az elszürkült szemlencsét két apró seben keresztül, ún. fakoemulzifikációs készülékkel távolítjuk el. Ez egy modern berendezés, amely ultrahang segítségével távolítja el az elszürkült szemlencsét. Az eredeti lencse helyére illesztjük be a szövetbarát anyagból készült műlencsét, amely a páciens élete végéig a szem belsejében marad, gyulladást vagy más problémát nem okoz. Ha a páciensnek asztigmiája is volt a műtét előtt, akkor a cylinderes műlencsét előre meghatározott szögben rögzítjük a szemben - ez nem teszi hosszabbá vagy kockázatosabbá a műtétet.

A műtét után a páciens csaknem minden tekintetben élheti tovább a korábbi életet. Utcára mehet, könnyű munkát végezhet, olvashat, TV-t nézhet, számítógépet, telefont használhat. Az előírásoknak megfelelően szemcseppeket kell használnia néhány héten át. Ezen felül néhány apróbb óvintézkedést kell csak betartania: egy hónapon át nem szabad 10-15 kg-nál nehezebb súlyokat emelni, hosszabb időre lehajolni, arcával víz alá merülni, és szigorúan tilos az operált szemet dörzsölni, nyomkodni.